Dobrostan w najlepszym stanie

Europejscy hodowcy wiedzą, że warto dbać o dobrostan bydła, nie tylko ze względów etycznych, ale także produkcyjnych i ekonomicznych. Zadbane zwierzęta mniej chorują i dają lepszej jakości mięso. Wysokich standardów oczekują również konsumenci.  

Kurs na dobrostan

Pierwsze przepisy dotyczące ochrony zwierząt hodowlanych w Unii Europejskiej pojawiły się już w latach 70. Jednak dopiero dyrektywa z 1998 roku w sprawie ochrony zwierząt hodowlanych stanowiła przełom w tej kwestii, wprowadzając normy ochrony dla wszystkich zwierząt hodowlanych wykorzystywanych do produkcji żywności, wełny, skóry, futra lub w innych celach, w tym także ryb, gadów i płazów. W miarę jak rozwijała się wiedza na temat potrzeb i dobrostanu zwierząt hodowlanych, unijne przepisy również ulegały zmianom.

Źródła naukowe potwierdzają, że wprowadzenie norm dobrostanowych może wpłynąć na poprawę jakości mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego, a także na poprawę zdrowia i samopoczucia ludzi. W ostatnich latach Unia Europejska zaostrzyła przepisy dotyczące ochrony zwierząt hodowlanych.

Zgodnie z nową strategią polityczną „od pola do stołu”, na rzecz bardziej zrównoważonego rolnictwa, Komisja Europejska dokonuje przeglądu wszystkich przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt hodowlanych. Jednym z kluczowych gatunków hodowlanych w UE jest bydło, a standardy hodowli odnoszące się do tej grupy zwierząt są ściśle regulowane przez przepisy UE i krajowe. Podstawową zasadą dobrostanu bydła jest zapewnienie zwierzętom możliwie najlepszych warunków życia i minimalizowanie ich cierpienia. Cele te osiąga się poprzez spełnienie szeregu wymagań dotyczących karmienia, hodowli, transportu oraz opieki weterynaryjnej.

Polska liderem dobrostanu zwierząt

Polskie hodowle są na zdecydowanie wyższym poziomie niż w wielu krajach starej Europy. Metody zbliżone do naturalnych gwarantują z jednej strony wysoki komfort utrzymania zwierząt, a z drugiej wzrost ilości zdrowej i certyfikowanej żywności wolnej od antybiotyków.

W Unii Europejskiej, a także w Polsce, standardy dobrostanowe dotyczące bydła są ściśle określone przez przepisy prawne. Krajowe przepisy dotyczące dobrostanu zwierząt określa ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.

Warto zaznaczyć, że wymagania dobrostanu wiążą się ściśle z Wspólną Polityką Rolną UE, która szczegółowo określa wsparcie finansowe dla rolników utrzymujących bydło w określonych warunkach dobrostanu. Ekoschematy powiązane z dobrostanem zwierząt znacząco zwiększają komfort życia zwierząt i cieszą się dużym zainteresowaniu polskich rolników, którzy chętnie deklarują przystąpienie do ekoschematów.

Wymogi dobrostanu bydła

Wymogami objęte są̨ krowy mamki, cielęta, opasy o masie ciała do 300 kg i jałówki użytkowane w kierunku mięsnym. 

  • zwiększona powierzchnia bytowa

krowom mamkom, cielętom, opasom o masie ciała do 300 kg i jałówkom użytkowanym w kierunku mięsnym, utrzymywanym bez uwięzi, zapewnia się̨ zwiększoną̨ o co najmniej 20% lub o co najmniej 50% powierzchnię bytową w pomieszczeniach/budynkach;

  • ściółka

zapewnienie utrzymania zwierząt na ściółce ze słomy lub podobnego materiału lub wydzielenie części ze ściółką̨ ze słomy lub podobnego materiału o powierzchni pozwalającej zwierzętom na jednoczesny odpoczynek;

  •  wybieg 

zapewnienie zwierzętom wybiegu przez co najmniej 4 godz. dziennie przez cały rok;

  •  wypas 

zapewnienie zwierzętom wypasu bez uwięzi przez co najmniej 120 dni w sezonie wegetacyjnym przez minimum 6 godz. dziennie.

Zadaniem hodowców bydła jest dbanie o dobrostan zwierząt i polscy rolnicy z tego zadania wywiązują się wzorowo. W większości zapewniają zwierzętom lepsze od optymalnych warunków utrzymania, przede wszystkim by zwiększyć ich zdrowotność, zmniejszyć stres i odpowiedzieć na współczesne zapotrzebowania rynku.

Żródła:

https://lodr.konskowola.pl/www_m/index.php/doradztwo/technologia-produkcji/produkcja-zwierzeca/bydlo/105-dobrostan-w-oborze

Eurogroup for Animals. (2021) The European Commission’s evaluation on the EU Strategy for the Protection and Welfare of Animals (2012 – 2015).

Ekspertyza Instytutu Zootechniki PIB autorstwa dr hab. Piotra Wójcika, dr Agaty Karpowicz oraz dr Grzegorza Skrzyńskiego.

Artykuły

MONITORING DOBROSTANU PRZY UŻYCIU NOWOCZESNYCH TECHNOLOGII

Współczesna hodowla prowadzona jest w sposób zrównoważony, a dzięki innowacjom technologicznym w mniejszym stopniu oddziałuje negatywie. Nowoczesne podejście do hodowli bydła mięsnego wiąże się z wykorzystaniem różnych rozwiązań technicznych, elektronicznych i...

Z DUŻEJ CHMURY MAŁY DESZCZ? WODA W HODOWLI BYDŁA POD LUPĄ

Wielka woda czy wielka bzdura? O co chodzi z wodą w mięsie Temat zużycia wody w hodowli bydła jest często przedstawiany w mediach i debatach ekologicznych jako główny problem środowiskowy. Wiele danych, jak np. te dotyczące produkcji wołowiny, wskazuje na ogromne...

KROWY NA WYPASIE

Nowoczesne formy wypasu bydła zbliżone do naturalnych warunków bytowania zwierząt nie tylko sprzyjają wysokiej zdrowotności i dobrostanowi bydła, ale w znacznym stopniu wspierają obszary zielone. Obecność bydła na pastwiskach chroni krajobrazy rolnicze, poprawia...